Dnes je: Meniny má:
 
 
Aktuality
Historia
Technika
Súťažné výsledky
Fotogaléria
Video
Fórum
Plameň
Pohárová súťaž KA
2% z dane
Výbor DHZ
Kontakt
 
 
THHL

 
História
 
Založenie krupinského dobrovoľného hasičškého spolku - 27. mája 1886
 
     Uhorský snem dňa 22. februára 1872 schválil zákon, ktorý bol známy pod názvom „priemyselný zákon“. Tento zákon sa stal základom rozvoja živností a priemyslu na území vtedajšieho Zalitavska.

V dobe pred schváleným zákonom na území Uhorska pôsobia rôzne cechy, ktoré majú za povinnosť likvidovať vzniknuté požiare. Po schválení uvedeného zákona sa postupne cechy rušia a preto vzniká pre úradníkov budapeštianskeho kráľovského ministerstva vnútorných záležitostí dôležitá úloha, kto sa bude podieľať na likvidácii požiarov po zaniknutí cechov.

Preto kráľovské ministerstvo vnútorných záležitostí v Budapešti svojim prípisom vyzýva mestá a obce aby začali zakladať hasičské spolky, ktoré by v prípade potreby likvidovali vzniknuté požiare. Zároveň ich vyzýva o to, aby sa starali o členov hasičských spolkov a o ich pravidelnú prípravu, aby boli čo najlepšie pripravení na záslužnú a potrebnú činnosť.

Aj keď spomenuté ministerstvo niekoľkokrát vyzvalo magistráty na zakladanie hasičských spolkov, tieto pri ich zakladaní narážali na vážne problémy a to nedostatok financií potrebných na zakúpenie hasičskej výzbroje, ktorú hasičské spolky budú potrebovať.

Aj poslanci magistrátu slobodného kráľovského mesta Krupiny na svojich zasadnutiach boli vtedajším mešťanostom Michalom Bujkovským oboznámení s týmito úradnými prípismi. Avšak museli akt založenia hasičského spolku odložiť, nakoľko mesto nedisponovalo dostatkom peňazí.

Situácia sa postupne začala stávať pre mesto veľmi vážnou, nakoľko cechy zanikali a tak poslanci boli nútení pristúpiť k urýchlenému riešeniu a to založenie hasičského spolku.

V okolitých mestách už boli založené hasičské spolky (Banská Štiavnica 4. január 1873, Zvolen, 29. jún 1879) a s ich činnosťou boli poslanci i občania mesta oboznámení.

Preto mešťanosta Michal Bujkovsky poveruje policajného kapitána mesta Arpáda Nedeczkého aby pristúpil k založeniu hasičského spolku v Krupine.

Arpád Nedeczky navštevuje veliteľov susedných hasičských spolkov a to banskoštiavnického Júliusa Maršálka a zvolenského Juraja Hanisku, ktorí mu veľmi ochotne poskytli Stanovy svojich spolkov a iné potrebné informácie ako postupovať pri zakladaní hasičského spolku v Krupine. Obaja mu prízvukovali veľmi dôležitú vec : „získavaj členov hasičského spolku len na základe dobrovoľnosti, ako úradný príkaz nemusí priniesť očakávaný úspech “.

Po návrate Arpád Nedeczky osobne navštevuje členov bývalých cechov, ktorí sa ako členovia zúčastňovali na likvidácii požiarov, rozprával sa s občanmi – roľníkmi, ktorí sa tiež v minulosti zúčastňovali na tejto záslužnej a prospešnej činnosti. Samozrejme, že nevynechal ani miestnych obchodníkov, z ktorých niektorí prejavili záujem vstúpiť za členov hasičského spolku.

Na zasadnutí magistrátu mesta začiatkom apríla 1886 Arpád Nedeczky zoznamuje poslancov s pripravenými stanovami hasičského spolku a zároveň im prečítal mená občanov mesta, ktorí sú ochotní vstúpiť do pripravovaného hasičského spolku.

Na základe týchto správ mešťanosta Michal Bujkovský zvoláva na 27. mája 1886 ustanovujúcu valnú hromadu, ktorej predsedal mestský notár Otto Baumerth. Prítomní si vypočuli správu mestského policajného kapitána o význame a potrebe založiť hasičský spolok, bez ktorého jednoducho mesto nemôže byť. Ďalej ich zoznámil a s pripravenými stanovami.

Otto Baumerth predkladá prítomným návrh na zloženie veliteľského zboru Dobrovoľného hasičského spolku v Krupine.

Po vypočutí policajného kapitána a mestského notára bolo jednohlasne zvolené veliteľstvo v tomto zložení :

Michal Bujkovský – predseda hasičského spolku
Arpád Nedeczky – hlavný veliteľ
Otto Baumerth – zápisník
Anton Martinčák – podveliteľ
Sámuel Ďarmek – veliteľ vodárov
Pavel Aiserth ml. – pokladník
Ján Kňažovič – dozorca náradia
Štefan Richter – štábny trubač

Prvými účinkujúcimi členmi sa stávajú :

Argay Pavel, Alakša Ondrej, Bobrík Ján, Bokellen Lambert, Bory Baltazár, Chrančok Jozef, Chluda Gustáv, Cinege František, Dráb Ondrej, Drottner Ján, Galuser Jozef, Grnáč Ján, Gunisch Augustín, Gyarmathy Ján, Illanitz Ján, Jacz Michal, Kesner Ondrej, Kytler Štefan, Lange Pavel, Lendvay Juraj, Polakovič Ján, Poltz Ján, Richter Jozef, Richter Ľudevít, Roháč Ján, Somogyi František, Somogyi Román, Schlussler Žigmund, Strauss Bernát, Šuhajík Gustáv, Sedmák Ján, Lukacsy Aladár, Briedom Július.

Prítomní a magistrát mesta Krupina dňa 27. mája 1886 zakladajú Krupinský dobrovoľný hasičský spolok.

Veliteľstvo hasičského spolku cestou mestského magistrátu zasiela svoje stanovy na schválenie Kráľovskému ministerstvu vnútorných záležitostí do Budapešti. Stanovy sú schválené 12. januára 1887 pod číslom 659/VII a podpísané štátnym sekretárom Beniczkym.

Mestský magistrát po ich doručení do Krupiny dáva tieto stanovy vytlačiť v slovenskom a maďarskom jazyku v tlačiarni G. Nádasyho vo Zvolene.

Martin Poništ

 
Stránku tvorí Ladislav Jakubička, kontak: mail